Nastokisat
LahtiSport ryJulkaistu: 13.04.2022 21.10

Nastokisat

Piirikunnalliset Aikuisurheilun Nastokisat

Nastolan Urheilukeskus 11.06.2022 klo 12.00 (Urheilutie 4)

Tulokset: Live - Nastokisat (tuloslista.com)

Tulokset listattuna myös sivun alalaidassa.

Lajit 100m, 400m, 800m, 3000m, kuula, moukari, keihäs, kiekko (kiekko ja moukari klo 10.30 alk.).

Sarjat Miehet / naiset alkaen 30+ .

sähköinen ajanotto ja tilastokelpoiset tulokset.

Aikataulu

10.30 Kiekko M30-65

10.30 Moukari M70+, N alakenttä

12.00 100m N, M

12.00 Moukari M30-65 alakenttä

12.00 Kiekko M70+, N

13.00 400m N, M

13.30 Kuula N

13.30 Keihäs M

14.00 800m N, M

15.00 Kuula M

15.00 Keihäs N

15.00 3000m N, M

Ilmoittautuminen

Kilpailukalenteri.fi kautta (lisenssin omaavat) tai sähköpostilla tapio.ojala@lahtienergia.fi, 3.6.2022 mennessä.

Osanottomaksut

10 euroa / laji, maksettuna 3.6.2022 mennessä tilille FI 6831 3110 0058 8354 Handelsbanken.

Jälki-ilmoittautuminen 15 euroa / laji, paikan päällä 1 h ennen lajin alkua.

Varmistus tuntia ennen lajin alkua kaikissa lajeissa

Tiedustelut Jarkko Karstila (puh 050 3095984, jarkko.karstila@gmail.com) tai Tapio Ojala (iltaisin puh. 040 582 0769, tapio.ojala@lahtienergia.fi). Lisätietoja myös http://www.lahtisport.fi/ .

Huom! Kilpailupaikalla kahvio.

Tuulimittarit ja sähköinen ajanotto.

Heittovälineiden mittaus ja punnitus 90 min ennen lajin alkua.

Ennakkoilmoittautuneet:

N30 100m

Sonja Hakala Helsingin KisaVeikot

N35 100m

Tiia Taponen LahtiSport

N35 400m

Tiia Taponen LahtiSport

N35 3000m

1Katarina Skräddar Kenttäurheilijat -58

N35 Kiekko

Laura Lehto Jyväskylän Kenttäurheilijat

N35 Moukari

Laura Lehto Jyväskylän Kenttäurheilijat

M35 100m

Toni Pihlajamäki LahtiSport

M35 Kuula

Olli Juvonen Janakkalan Jana

M35 Kiekko

Olli Juvonen Janakkalan Jana

M35 Moukari

Olli Juvonen Janakkalan Jana

M35 Keihäs

Olli Juvonen Janakkalan Jana

M40 100m

Fabian Björk Helsingin KisaVeikot

Veli-Matti Mannila Helsingin Tarmo

M40 400m

Veli-Matti Mannila Helsingin Tarmo

M40 Kuula

Tuomo Peltola LahtiSport

M40 Kiekko

Tuomo Peltola LahtiSport

M40 Keihäs

Tuomo Peltola LahtiSport

N40 100m

Anni Ruotsalainen Helsingin KisaVeikot

Henna Mäkäläinen LahtiSport

N40 400m

Henna Mäkäläinen LahtiSport

N40 Kuula

Henna Mäkäläinen LahtiSport

Katja Hattunen LahtiSport

N40 Moukari

Katja Hattunen LahtiSport

N40 Keihäs

Sini Lindqvist LahtiSport

Henna Mäkäläinen LahtiSport

N45 100m

Sanna Mantere Lahden Ahkera

Maria Torttila Janakkalan Jana

N45 3000m

Sanna Kullberg Kenttäurheilijat -58

N45 Kuula

Minna Lehtinen LahtiSport

N45 Kiekko

Anu Virtanen Janakkalan Jana

Minna Lehtinen LahtiSport

Mia Junikka Jyväskylän Kenttäurheilijat

N45 Moukari

Anu Virtanen Janakkalan Jana

Mia Junikka Jyväskylän Kenttäurheilijat

M45 100m

Keimo Laakso LahtiSport

M45 400m

Keimo Laakso LahtiSport

Tuomo Nurminen LahtiSport

M45 Kuula

Jarno Liimatainen Nurmijärven Yleisurheilu

Jani Seppälä Keravan Urheilijat

M45 Kiekko

Jarno Liimatainen Nurmijärven Yleisurheilu

Jani Seppälä Keravan Urheilijat

M45 Moukari

Jarno Liimatainen Nurmijärven Yleisurheilu

M45 Keihäs

Jarno Liimatainen Nurmijärven Yleisurheilu

N50 Kuula

Satu Lehtonen LahtiSport

Inka Juvonen Janakkalan Jana

N50 Kiekko

Satu Lehtonen LahtiSport

Jaana Siekkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat

N50 Moukari

Satu Lehtonen LahtiSport

Jaana Siekkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat

M50 Kuula

Jarkko Karstila LahtiSport

M50 Kiekko

Jarkko Karstila LahtiSport

M50 Moukari

Jarkko Karstila LahtiSport

M50 Keihäs

Petri Satto Janakkalan Jana

M55 100m

Jarmo Nissilä Helsingin KisaVeikot

M55 400m

Jarmo Nissilä Helsingin KisaVeikot

N55 Kuula

Christel Romu LahtiSport

N60 100m

Marita Piiroinen Mikkelin Kilpa-Veikot

N60 400m

Marita Piiroinen Mikkelin Kilpa-Veikot

N60 Kuula

Erja Rinne Helsingin KisaVeikot

N60 Kiekko

Erja Rinne Helsingin KisaVeikot

N60 Moukari

Erja Rinne Helsingin KisaVeikot

M60 Kuula

Ilkka Pakkanen LahtiSport

Ari Kela Hämeenlinnan Tarmo

M60 Kiekko

Jyrki Kyöstilä LahtiSport

Ilkka Pakkanen LahtiSport

Ari Kela Hämeenlinnan Tarmo

M60 Keihäs

Ari Kela Hämeenlinnan Tarmo

Pasi Peura Kuntopirkat

M65 400m

Taisto Pöyry LahtiSport

M65 800m

Kari Järvenpää LahtiSport

M65 Kuula

Hannu Luomanen LahtiSport

M65 Kiekko

Hannu Luomanen LahtiSport

Hannu Raskinen AnjalanLiitto

Hannu Nissinen LahtiSport

M65 Keihäs

Hannu Raskinen AnjalanLiitto

M70 100m

Pekka Järvinen LahtiSport

Esko Huttunen Kuntopirkat

M70 400m

Matti Koljonen LahtiSport

Pekka Järvinen LahtiSport

Taisto Pietilä Kuntopirkat

Esko Huttunen Kuntopirkat

M70 800m

Harri Silkosuo LahtiSport

M70 3000m

Harri Silkosuo LahtiSport

M70 Kiekko

Raimo Jyrkilä Kymen Urheiluveteraanit

Pekka Pakkanen LahtiSport

M70 Moukari

Raimo Jyrkilä Kymen Urheiluveteraanit

Esko Talvinen LahtiSport

N70 100m

Marja Maksimainen LahtiSport

N70 Kuula

Maire Ahonen Jyväskylän Kenttäurheilijat

N70 Kiekko

Maire Ahonen Jyväskylän Kenttäurheilijat

Marja Maksimainen LahtiSport

N70 Moukari

Maire Ahonen Jyväskylän Kenttäurheilijat

Marja Maksimainen LahtiSport

M75 100m

Jorma Manninen Mikkelin Kilpa-Veikot

Mauri Forsberg LahtiSport

Heikki Eromäki Kuntopirkat

M75 400m

Mauri Forsberg LahtiSport

Heikki Eromäki Kuntopirkat

M75 Kuula

Jaakko Rekiranta LahtiSport

Mauri Forsberg LahtiSport

M75 Kiekko

Jaakko Rekiranta LahtiSport

M75 Moukari

Jaakko Rekiranta LahtiSport

Mauri Forsberg LahtiSport

M75 Keihäs

Jaakko Rekiranta LahtiSport

M80 100m

Lauri Stöd LahtiSport

M80 Keihäs

Lauri Stöd LahtiSport

N80 100m

Leena Kaartinen LahtiSport

N80 400m

Leena Kaartinen LahtiSport

M85 Keihäs

Eino Halme LahtiSport

M95 Kuula

Heikki Pakkanen LahtiSport

M95 Kiekko

Heikki Pakkanen LahtiSport

M95 Moukari

Heikki Pakkanen LahtiSport

M95 Keihäs

Heikki Pakkanen LahtiSport

Tulokset:

Nastokisat

LahtiSport

11.06.2022

N30 100m

N35 100m

Loppukilpailu, Tuuli: -0,7

1) Tiia Taponen LahtiSp 13,32

M35 100m

Loppukilpailu, Tuuli: -0,4

1) Toni Pihlajamäki LahtiSp 12,43

N35 400m

Loppukilpailu, Tuuli: NM

1) Tiia Taponen LahtiSp 1.06,54

N35 3000m

Loppukilpailu, Tuuli: NM

1) Katarina Skräddar KU-58 10.40,42

M35 Kuula

Loppukilpailu

Olli Juvonen JanJa NM

x x x x x x

N35 Kiekko

Loppukilpailu

1) Laura Lehto JyväskKU 31,87

30,85 31,87 30,90 x x 30,24

M35 Kiekko

Loppukilpailu

1) Olli Juvonen JanJa 32,57

x x x x x 32,57

N35 Moukari

Loppukilpailu

1) Laura Lehto JyväskKU 40,69

38,27 40,69 x x x

M35 Moukari

Loppukilpailu

1) Olli Juvonen JanJa 30,62

x x 30,62 x x x

M35 Keihäs

Loppukilpailu

1) Olli Juvonen JanJa 28,04

x 28,04 x x x

N40 100m

Loppukilpailu, Tuuli: -0,7

1) Henna Mäkäläinen LahtiSp 16,37

M40 100m

Loppukilpailu, Tuuli: -0,4

1) Jouni Mattila LahdA 13,49

1) Teemu Lehtimäki LahdA 13,49

3) Veli-Matti Mannila HelsTa 14,45

N40 400m

M40 400m

Loppukilpailu, Tuuli: NM

1) Jouni Marttila LahdA 1.01,61

2) Veli-Matti Mannila HelsTa 1.08,18

N40 Kuula

Loppukilpailu

1) Katja Hattunen LahtiSp 9,41

9,30 8,85 9,18 9,41 x x

2) Henna Mäkäläinen LahtiSp 8,02

8,02 x 7,65 7,82 x 7,71

M40 Kuula

Loppukilpailu

Tuomo Peltola LahtiSp

M40 Kiekko

Loppukilpailu

Tuomo Peltola LahtiSp

N40 Moukari

Loppukilpailu

1) Katja Hattunen LahtiSp 37,40

31,22 33,76 35,70 34,48 37,31 37,40

N40 Keihäs

Loppukilpailu

1) Sini Lindqvist LahtiSp 27,12

27,12 26,82 x 24,62 25,69 x

Henna Mäkäläinen LahtiSp

M40 Keihäs

Loppukilpailu

Tuomo Peltola LahtiSp

N45 100m

Loppukilpailu, Tuuli: -0,7

1) Maria Torttila JanJa 14,50

2) Sanna Mantere LahdA 14,95

M45 100m

Loppukilpailu, Tuuli: -0,4

1) Keimo Laakso LahtiSp 13,30

M45 400m

Loppukilpailu, Tuuli: NM

1) Tuomo Nurminen LahtiSp 59,50

2) Keimo Laakso LahtiSp 1.03,66

M45 800m

Alkuerät, Tuuli: NM

1) Timo Riikonen LahdA 2.32,40

N45 3000m

N45 Kuula

Loppukilpailu

1) Minna Lehtinen LahtiSp 8,22

8,10 8,22 8,04 8,13 8,13 8,07

M45 Kuula

Loppukilpailu

1) Jani Seppälä KerU 12,37

12,37 11,87 11,62 11,63 11,49 x

2) Jarno Liimatainen NurmijYU 10,72

10,34 10,46 10,72 10,42 10,36 10,57

N45 Kiekko

Loppukilpailu

1) Mia Junikka JyväskKU 25,95

25,60 24,03 23,50 24,19 x 25,95

2) Minna Lehtinen LahtiSp 25,06

25,06 19,08 22,29 x x x

3) Anu Virtanen JanJa 23,39

19,97 23,39 21,88 23,12 23,36 x

M45 Kiekko

Loppukilpailu

1) Jani Seppälä KerU 39,69

39,69 x 38,76 x 39,32 36,76

2) Jarno Liimatainen NurmijYU 33,32

31,97 x 29,73 33,32 x x

N45 Moukari

Loppukilpailu

1) Anu Virtanen JanJa 36,83

36,83 x x 33,46 34,35 x

2) Mia Junikka JyväskKU 34,89

34,89 x x 32,58 x 34,17

M45 Moukari

Loppukilpailu

1) Jarno Liimatainen NurmijYU 40,00

40,00 32,98 x x x x

M45 Keihäs

Loppukilpailu

1) Jarno Liimatainen NurmijYU 47,69

47,17 44,69 47,69 43,40 46,08 45,45

N50 100m

Loppukilpailu, Tuuli: -0,7

1) Sari Pikkarainen JanJa 15,42

N50 400m

Loppukilpailu, Tuuli: NM

1) Sari Pikkarainen JanJa 1.19,43

N50 Kuula

Loppukilpailu

1) Satu Lehtonen LahtiSp 9,26

8,96 x 9,09 x 9,26 9,20

2) Inka Juvonen JanJa 6,87

x x 5,33 6,42 6,87 x

M50 Kuula

Loppukilpailu

Jarkko Karstila LahtiSp

N50 Kiekko

Loppukilpailu

1) Satu Lehtonen LahtiSp 24,47

x 20,45 24,47 x 23,67 24,47

Jaana Siekkinen JyväskKU

M50 Kiekko

Loppukilpailu

Jarkko Karstila LahtiSp

N50 Moukari

Loppukilpailu

1) Satu Lehtonen LahtiSp 47,36

45,35 45,21 45,68 46,86 46,05 47,36

Jaana Siekkinen JyväskKU

M50 Moukari

Loppukilpailu

Jarkko Karstila LahtiSp

M50 Keihäs

Loppukilpailu

Petri Satto JanJa

M55 100m

M55 400m

N55 Kuula

Loppukilpailu

Christel Romu LahtiSp

M55 Keihäs

Alkuerät

1) Tommi Huotilainen HKV 53,63

53,63

N60 100m

Loppukilpailu, Tuuli: -0,7

1) Marita Piiroinen MikkKV 19,16

N60 400m

M60 400m

Loppukilpailu, Tuuli: NM

1) Jouni Salojärvi KymUV 1.04,61

M60 Kuula

Loppukilpailu

1) Jarmo Myyry LahtiSp 11,32

11,05 10,34 10,35 11,32 10,74 11,07

2) Ilkka Pakkanen LahtiSp 10,45

10,39 10,32 10,45 x 10,26 10,31

3) Ari Kela HämeenlTa 10,23

x 10,23 x x x x

N60 Kuula

Loppukilpailu

1) Erja Rinne HKV 8,00

8,00 x x x x x

M60 Kiekko

Loppukilpailu

1) Jyrki Kyöstilä LahtiSp 34,29

32,67 x 31,04 30,86 x 34,29

2) Ari Kela HämeenlTa 33,36

x x 30,06 33,30 x 33,36

3) Ilkka Pakkanen LahtiSp 28,50

x x 25,99 x x 28,50

N60 Kiekko

Loppukilpailu

1) Erja Rinne HKV 22,85

21,87 22,14 22,70 x x 22,85

N60 Moukari

Loppukilpailu

1) Erja Rinne HKV 34,63

34,63 x 34,22 x 34,39

M60 Keihäs

Loppukilpailu

1) Pasi Peura KP 43,24

42,07 x x 41,52 43,24 42,98

2) Ari Kela HämeenlTa 40,78

39,15 39,24 39,51 39,97 40,26 40,78

3) Jarmo Myyry LahtiSp 32,44

31,58 x 32,44 x x x

M65 100m

Alkuerät, Tuuli: -0,4

1) Tuomo Olin LahdA 14,51

N65 100m

Alkuerät, Tuuli: -0,7

1) Ulla Teittinen ValkKa 18,14

M65 400m

Loppukilpailu, Tuuli: NM

1) Taisto Pöyry LahtiSp 1.07,33

2) Tuomo Olin LahdA 1.09,14

N65 400m

Loppukilpailu, Tuuli: NM

1) Ulla Teittinen ValkKa 1.36,28

M65 800m

M65 Kuula

Loppukilpailu

Hannu Luomanen LahtiSp

M65 Kiekko

Loppukilpailu

1) Hannu Raskinen AnjLi 42,04

x x 42,04 x 40,83 x

2) Markku Rautasalo LahtiSp 34,64

x 34,64 32,08 30,37 x

3) Hannu Nissinen LahtiSp 32,89

29,38 30,30 x 32,89 31,14 x

4) Hannu Luomanen LahtiSp 31,09

30,97 30,44 31,09 x 29,28 x

M65 Keihäs

Loppukilpailu

1) Hannu Raskinen AnjLi 41,32

38,78 41,32 x 39,35 39,03

2) Rautasalo Markku KangasnKa 39,26

36,85 39,26 37,73 x x

N70 100m

Loppukilpailu, Tuuli: -0,7

1) Marja Maksimainen LahtiSp 22,60

M70 100m

Loppukilpailu, Tuuli: -0,6

1) Pekka Järvinen LahtiSp 15,49

2) Risto Kemppainen VihdUV 15,55

3) Esko Huttunen KP 15,61

M70 400m

Loppukilpailu, Tuuli: NM

1) Taisto Pietilä KP 1.17,21

2) Risto Kemppainen VihdUV 1.18,83

3) Esko Huttunen KP 1.18,92

4) Pekka Järvinen LahtiSp 1.19,44

5) Matti Koljonen LahtiSp 1.30,63

M70 800m

M70 3000m

N70 Kuula

Loppukilpailu

1) Maire Ahonen JyväskKU 8,38

8,18 8,05 7,62 8,12 x 8,38

M70 Kiekko

Loppukilpailu

1) Raimo Jyrkilä KymUV 32,45

32,45 x x 32,35 x x

2) Hannu Mattila LahtiSp 25,80

x x 25,80 25,77 x x

3) Pekka Pakkanen LahtiSp 21,27

21,27 x x x x x

N70 Kiekko

Loppukilpailu

1) Maire Ahonen JyväskKU 18,64

16,10 17,75 18,64 16,50 17,10 x

2) Marja Maksimainen LahtiSp 16,18

x 14,97 15,22 16,18 15,77 15,23

N70 Moukari

Loppukilpailu

1) Maire Ahonen JyväskKU 26,44

25,53 25,08 21,87 26,44 24,60 25,76

2) Marja Maksimainen LahtiSp 19,64

17,16 19,58 19,64 x x

M70 Moukari

Loppukilpailu

1) Esko Talvinen LahtiSp 39,56

x x 39,56 x x

2) Raimo Jyrkilä KymUV 31,73

30,48 x 31,73

M75 100m

Loppukilpailu, Tuuli: -0,6

1) Mauri Forsberg LahtiSp 15,28

2) Jorma Manninen MikkKV 15,74

3) Markku Juoperi Sporttiv 16,38

4) Heikki Eromäki KP 17,11

M75 400m

Loppukilpailu, Tuuli: NM

1) Markku Juoperi Sporttiv 1.17,47

2) Heikki Eromäki KP 1.24,71

M75 Kuula

Loppukilpailu

1) Mauri Forsberg LahtiSp 9,29

8,68 8,78 9,21 9,29 9,05 x

2) Jaakko Rekiranta LahtiSp 8,01

7,72 7,84 7,91 8,01 x

M75 Kiekko

Loppukilpailu

1) Jaakko Rekiranta LahtiSp 20,10

13,66 x 20,10 19,80 19,50 x

M75 Moukari

Loppukilpailu

1) Mauri Forsberg LahtiSp 27,62

x 27,62 x

2) Jaakko Rekiranta LahtiSp 20,43

20,43 19,60 19,87 20,08 19,51 x

M75 Keihäs

Loppukilpailu

1) Jaakko Rekiranta LahtiSp 15,95

13,89 14,44 14,77 15,95 15,68 15,02

Tarmo Eskola HeinI

N80 100m

Loppukilpailu, Tuuli: -0,7

1) Leena Kaartinen LahtiSp 14,50

M80 100m

Loppukilpailu, Tuuli: -0,6

1) Lauri Stöd LahtiSp 18,10

N80 400m

Loppukilpailu, Tuuli: NM

1) Leena Kaartinen LahtiSp 2.07,62

M80 Keihäs

Loppukilpailu

1) Lauri Stöd LahtiSp 23,56

22,67 20,89 21,67 23,56 22,55 20,82

M85 Kiekko

Alkuerät

1) Oiva Hauhia LahtiSp 24,82

20,17 24,82 x x 22,05 x

M85 Keihäs

Loppukilpailu

1) Eino Halme LahtiSp 17,88

14,92 17,41 16,91 16,06 15,40 17,88

M95 Kuula

Loppukilpailu

1) Heikki Pakkanen LahtiSp 4,84

4,28 4,77 4,84 4,78 4,64 x

M95 Kiekko

Loppukilpailu

1) Heikki Pakkanen LahtiSp 10,66

x 8,20 10,29 10,66 x

M95 Moukari

Loppukilpailu

1) Heikki Pakkanen LahtiSp 10,74

10,58 9,53 10,74 9,61 10,15

M95 Keihäs

Loppukilpailu

1) Heikki Pakkanen LahtiSp 8,59

8,59 x 8,26 8,02 8,42 8,13

Terveisin LahtiSport